Uğur Aktaş: ‘2024 Paris’te karate olsaydı belki de şampiyon olabilecektim’ Deneme Bonusu

Admin

Administrator
Yönetici
Tokyo Olimpiyatları'nda bronz madalya almayı başararak birçok kez Avrupa ve Dünya şampiyonu olan İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü sporcusu ulusal karateci Uğur Aktaş, İhlas Haber Ajansı'na hususi açıklamalarda bulunmuş oldu. İlk olarak gelecek yıl katılacağı Avrupa ve Dünya şampiyonalarına yeni yılda başlamış olacak Premier Lig müsabakaları ile hazırlanacağını ifade eden Uğur Aktaş, "Emek harcamalar oldukça güzel gidiyor. Şu an için hazırlık dönemindeyiz. Turnuvaların başlamasına ortalama 1 buçuk 2 ay var. Güzel yoğun bir halde program yaptık, çalışıyoruz. Premier Lig ile başlamış olacak yeni sürem. Peşinden Avrupa Şampiyonası aralarda Premier Ligler olacak sonrasında Avrupa Oyunları ve Dünya Şampiyonası. 1 yıl ilkin bir ameliyat geçirdim. Aşil tendonumdan ameliyat oldum. Sonrasında rehabilitasyon süreci birazcık uzun sürdü fakat güzel bir halde geri dönmeye çalıştım. Akabinde ilk turnuvamda Akdeniz Oyunları'nda bronz madalya kazandım. Sonrasında da baştan çalışmaya başladık. Şu an emek harcamalar oldukça güzel gidiyor. İnşallah yeni sezonda bu çalışmalarımızın karşılığını alacağız" şeklinde konuştu.

"Aşil tendonu sakatlığından 7 ay sonrasında bronz madalya aldım"

Aşil tendonundan sakatlık geçiren Uğur Aktaş, tedavi süreci hakkında da konuşarak, "Sakatlığımın başlangıcı olimpiyatlarda oldu. Olimpiyatların yarı final maçında kaybettiğim maçta bir kas yırtığı olmuştu ayağımda. Tedavi oldum fakat o kas yırtığı olurken aşilde de bir harabiyet oluşturmuş. Dünya Şampiyonası kampındayken antrenmanda aşil tendonunu kopardım. Oldukca zor bir süreç oldu benim için şundan dolayı zirvedeyken aniden en dibe iniyorsunuz. Hem ruhsal hem fizyolojik açıdan zor oluyor. Sonrasında ameliyat oldum. Aşil tendonu, sakatlıklardan en problemlisi diyebilirim şundan dolayı yürümeye adım atmak bile 2 ayı alıyor. Tedavi süreci ve bizim yaptığımız spor da parmak ucunda patlayıcı gücün ön planda olduğu bir spor olduğundan birazcık daha problemli oldu. Ben yeniden eski performansıma yetişme düşsel ile daha iyi olmak düşüncesiyle bu tedavi sürecini güzel geçirdim. Ameliyattan 5 ay sonrasında Nisan ayının başı şeklinde antrenmanlara başladım. Sonrasında Akdeniz Oyunları'na sakatlığımın 7. ayında katıldım. 2 aylık bir antrenmandan sonrasında Akdeniz Oyunları'nda bronz madalya kazandım. Benim için fazlaca moral ve motivasyonumu etkileyen bir turnuvaydı. Acaba eskisi şeklinde olabilecek miyim', ‘maça çıktığımda ne hissedeceğim' diye düşünüyordum. 5-6 aylık süreç bizim şeklinde sporcular için fazlaca anlam ifade ediyor" açıklamasını yapmış oldu.

"Sakatlanan sporcular, kendilerini olmak istedikleri yerde hayal ederek çalışsın"

Kurtulduğu ağır sakatlığın peşinden bu şekilde ağır bir sakatlık geçiren sporculara önerilerde bulunan başarı göstermiş sporcu, "Sakatlıktan bir düzgüsel hale gelmek var bir de yarışmacı pozisyonuna gelmek var. İkisinin içinde fazlaca büyük bir fark var. Ruhsal açıdan hep kendimi olmak istediğim yerde hayal ettim ve bu süreçte o şekilde çalıştım. Sakatlanan ve bu biçim şeyler yaşayan sporculara önerim bu olur. Devamlı kendi bıraktığım yeri gelmek istediğim yeri hayal edip, sabrederek çalıştım şundan dolayı bu zamana kadar yaşadığım küçücük sakatlıklar var. Kazalar yaşadık onların peşinden neler yapabileceğimi gördüğüm için bana aslına bakarsak bir motivasyon deposu oldu ve daha fazlaca emek vererek daha fazlaca isteyerek geri dönmeye çabalıyorum” ifadelerini kullandı.

"Tokyo Olimpiyatları bakış açımızı değiştirmişti"

Karatenin 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda ilk kez yer almasının kendisinde büyük bir coşku oluşturduğunu dile getiren Uğur Aktaş, "Daha öncesinde karate olimpiyatlarda yer almıyorken bizim hedeflerimiz Avrupa Şampiyonası, Dünya Şampiyonası aralarda Avrupa Oyunları, Akdeniz Oyunları olmuştu. Bu turnuvaları kendimize hedef olarak görüp maçlara gidiyorduk. 2016 yılından itibaren karatenin olimpiyatlara girdiğini duyduğumuz andan itibaren tüm emekleri tüm turnuvaları olimpiyat için basamak olarak gördük. Avrupa Şampiyonası'na gidiyorum şampiyon olmak isterim. Ne için, olimpiyat kotası almak için keza Dünya Şampiyonası Premier Ligler Seri A'lar tüm turnuvaların tek amacı olimpiyatlara katılabilmek orada dövüşüp, madalya kazanabilmekti. Bu şekilde olunca da bu turnuvalar basit gelmeye başlıyor. Devamlı katılabileceğiniz 2 yılda bir Dünya Şampiyonası var. Bu turnuvalara katılabilmemiz için 4 yılda 1 ve ilk kez denk gelen bir şeye hazırlanmak bizde fazlaca büyük bir coşku oluşturmuştu ve bakış açımızı değiştirmişti” değerlendirmesini yapmış oldu.

“2024 Paris'te olsaydım kim bilir şampiyon olabilecektim”

Ulusal karateci, karatenin 2024 Paris Olimpiyatları'nda yarışmayacak olmasını değerlendirerek, “Olimpiyattan sonrasında 2024'te olmamak açıkçası bir an ara ara beni düşündürüyor. Tamam Avrupa Şampiyonu olacağım, Dünya Şampiyonu olacağım madalya kazanacağım fakat ne için. Koyduğun hedefin değişince insan bir şaşırıyor fakat biz yaptığımız işi devamlı iyi halletmeye çalışıyoruz. Devamlı başarı göstermiş bir ekip olduk. Hep de güzel madalyalar kazandık. Ben yarıştığım süre süresince gittiğim her turnuvada en iyi şekilde ülkemi temsil edip altın madalya kazanmaya çalışacağım. Olimpiyat olsaydı bu sefer şampiyonluk hedefiyle gidip kim bilir şampiyon da olabilecektim. Oldukca yakındım da son olimpiyatlarda bir şanssızlık oldu diyelim. İnşallah 2028'de olur diye ümit ediyoruz. Ona bakılırsa kendimizi hazırlayıp çalışıyoruz. Eğer olmazsa da katıldığımız tüm turnuvalarda Avrupa ve Dünya Şampiyonası'nda hedefimiz hep altın madalya kazanmak olacak” diye konuştu.

"Umuyoruz karate için olimpiyat serüveni Los Angeles ile devam eder"

Karatenin 2028 Los Angeles Olimpiyatları'nda yer alması durumunda kendisinin tamamen Los Angeles'a odaklanacağını söyleyen Uğur Aktaş, “Los Angeles olursa tamamen hedefimi oraya odaklayıp o şekilde çalışmalara devam etmek isterim. O vakit ortalama 32-33 yaşlarında falan olacağım. Tam da performans ve tecrübemin en üst düzeyde olabileceği bir yaş olur benim için. Ben emek vermeyi seviyorum. Güzel de olur diye ümit ediyorum. Ortalama olarak 5-6 yıl var. O kadar da güzel bir vakit. Heyecanla bekliyoruz şubat ayında belli olacak oradaki bir toplantı sonucunda. Umuyoruz karate için olimpiyat serüveni Los Angeles ile devam eder” ifadelerine yer verdi.

"Paris Olimpiyatları'na katılsaydım hedefim şampiyonuk olurdu"

‘Paris Olimpiyatları'na katılacak olsaydın hedefin ne olurdu' sorusuna Uğur Aktaş, “Kesinlikle şampiyonluk olurdu şundan dolayı biz olimpiyatlara giderken üzerimizde büyük bir stres ve baskı vardı. Hem kendimizden bir şey bekliyoruz hem etrafımızdaki insanoğlu bizi görmek istedikleri yeri hayal ediyorlar ve gittiğimiz her ortamda olimpiyatlardan bahsediyorlar. Dost ortamımda, evin içinde, okul dostlarım içinde aslına bakarsanız karatenin içindeyiz bu ister istemez insanoğlunun bilinçaltında bir baskı oluşturuyor ve biz kim bilir ilk ve son olacak bir olimpiyat düşüncesiyle oraya gittik. Birazcık stres yüklü gittik. Ben normalde Avrupa ve Dünya şampiyonalarımda stresimi heyecanımı fazlaca rahat denetim ederim fakat ilk kez fazlaca uzun vakit sonrasında orada yaşadığım heyecanı olimpiyatta yaşadım. Tekrar olsa bu informasyon ve tecrübelerimle bu ruhsal durumumla fazlaca fazlaca daha iyi bir başarı elde edebilirim diye düşünüyordum fakat nasip değilmiş Paris. İnşallah Los Angeles olur” yanıtını verdi.

"Spora gidersem okuldan geri kalabilirim' algısını yıkmak isterim"

Sporcu kariyerinin yanı sıra elektrik-elektronik mühendisliği mezunu olan ulusal sporcu, peşinden spor yönetimi lisans bölümünü tamamlamış oldu. Şu anda da gövde eğitimi yüksekokulunda yüksek lisans öğrenimini sürdüren Uğur, ‘spor ile okul bir arada olmaz' algısını yıkmak istediğini belirtti. Uğur Aktaş, ailelere bu mevzuda çağrıda bulunarak, şu ifadelere yer verdi:

“Hem okul hayatımda hem de karate yaşantım süresince yaptığım her şeyi en iyi şekilde halletmeye çalıştım. Antrenman yapıyorsam antrenmanımı en iyi şekilde halletmeye çalıştım. Ders çalışıyorsam en iyi şekilde halletmeye çalıştım. Sınavlardan yüksek alıp geçmeye çalıştım. Ailemin de bu durumda tesiri var. Onların teşvikiyle onların yanımda durmasıyla yol göstermesiyle ilerledi. Liseye geldiğimde BESYO mu seçsem yoksa mühendislik mi okusam diye bir ikilemde kaldım. Liseyi de üçüncü bitirmiştim. Hayalimde de mühendis olmak hep başarı göstermiş bir kariyer sahibi olmak vardı. Hemen sonra pişman olmamak adına keşke okusaydım dememek için elektrik - elektronik mühendisliğini seçtim. Güzel şekilde bitirdim. Zor oldu o süreçte 21 yaş altı kategorisinde hem de büyükler kategorisinde yarışıyordum. Oranın kamp ve maçlarına katılıp gelip büyüklerin kamplarına maçlarına katılıyordum. Oldukca yoğun süreç içinde bunu yapabildim, başarabildim. Tamamen insanoğlunun kendine hedef koyması ve bu uğurda çalışıp birazcık da fedakarlık yapması gerekiyor.

Şundan dolayı ben dışarda gezerken hem de sınavdan yüksek puan alamam. Oldukca iyi antrenman yapıyorum tüm zamanımı buraya harcarsam da okulda başarı göstermiş olamam. Bunun bir planlamasını yaparak kendi zihninde belirlediği yolda ilerlerse olanaksız diye bir şey yok. Ben aslına bakarsak buna öncülük etmek isterim. Ailelerin sporcuların kafasında hep şu var; spora gidersem okuldan geri kalabilirim. Üniversite sınavında başarı göstermiş olamayabilirim, iyi bir bölüm okuyamayabilirim. Ben bu algıyı yıkmak isterim. Mühendisliği bitirdikten sonrasında ben spor yönetimi bölümünü de bitirdim. 4 senelik bir bölüm. Şu anda yüksek lisansın birinci senesini bitirmek üzereyim fazlaca azca kaldı. Aslen bir sporcu olimpiyat madalyası kazanmış Avrupa ve dünya şampiyonu sporcunun eğitim alanında kendini ne kadar ileriye taşıyabileceğini de göstermek isterim. İlerleyen yaşlarımda bu tarz şeyleri yeni gelecek nesillere aktarmak isterim. Umuyorum bu süreçte başarı göstermiş olurum."

Uğur, sporcusu olduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Spor Kulübü'nün de devamlı yanında bulunduğunu aktararak kulüp başkanı Fatih Keleş başta olmak suretiyle tüm çalışanlara teşekkür ederek açıklamasını tamamladı.

Bora Akyol

Okumaya devam et...

bahisforumnesine.com üzerinden en güncel deneme bonusu seçeneklerini görebilir deneme bonusu veren siteler tarafından paylaşılan bonus veren siteler tablomuzda yer alan en güncel deneme bonusu seçeneklerini görebilirsiniz.
 
Üst